1. Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ 2010-2011

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2010-2011

Ε΄ΣΤ΄ Τάξη

ΘΕΜΑ: "Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ"

ei2

Η Ε' και ΣΤ΄τάξη του σχολείου μας, στα πλαίσια της "Ευέλικτης ζώνης", ασχολήθηκε με το θέμα "Η μουσική στη ζωή μας".

Σκοπός της εργασίας ήταν  να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με τη μουσική και ειδικότερα

-         την ιστορία της,

-         τα είδη της,

-         τους σπουδαίους δημιουργούς της τέχνης αυτής

-         τα μουσικά όργανα

-         τη σύνδεσή της με τις άλλες μορφές τέχνης ( ποίηση, ζωγραφική κ.τ.λ. )

-         την επίδραση που έχει σε όλους τους τομείς της κοινωνικής, ψυχικής και πνευματικής ωρίμανσης του ανθρώπου.

ei6

Η αφόρμηση έγινε από τη μελέτη της ενότητας « Μουσική » της « Γλώσσας» και ιδιαίτερα των κειμένων που έγραψαν, την προηγούμενη μέρα, οι μαθητές για το ρόλο που έχει παίξει η μουσική σε κάποια στιγμή της ζωής τους. Συνειδητοποιώντας το σπουδαίο ρόλο που παίζει η μουσική στη ζωή μας, τα παιδιά αποφάσισαν να εξερευνήσουν ακόμη περισσότερο τον κόσμο της μουσικής.

Η πρώτη ομάδα ανέλαβε την έρευνα στο Διαδίκτυο για την Ιστορία της Μουσικής από την εμφάνισή της μέχρι σήμερα.

Η δεύτερη ομάδα ανέλαβε να βρει στο Internet εικόνες με μουσικά όργανα. Τις εικόνες τις πέρασε στο word με αντιγραφή, τις εκτύπωσε και στη συνέχεια έφτιαξε με αυτές ένα κολλάζ μουσικών οργάνων.

Η τρίτη ομάδα ανέλαβε να βρει εικόνες και πληροφορίες για τη ζωή και το έργο των μεγάλων κλασσικών δημιουργών.

Η τέταρτη ομάδα ανέλαβε να βρει εικόνες στο Internet με πίνακες ζωγραφικής που έχουν θέμα τη μουσική, καθώς και εικόνες με ζωγραφική σε αγγεία, ψηφιδωτά κ.τ.λ. με θέμα τη μουσική.

Η πέμπτη ομάδα ανέλαβε να βρει πληροφορίες για τη σημασία της μουσικής στη ζωή των ανθρώπων. Πχ. Το νανούρισμα, τα πολεμικά εμβατήρια, ο χορός, ο θρήνος, η εκκλησιαστική μουσική κ.τ.λ.

Οι μαθητές ανέλαβαν επίσης, να φτιάξουν με διάφορα υλικά και με τη βοήθεια των γονιών τους, μουσικά όργανα.

Τέλος, επισκεφθήκαμε όλοι μαζί μια μουσική σχολή στο Αλιβέρι, όπου οι δάσκαλοι και οι μαθητές της έκαναν μια επίδειξη των διάφορων μουσικών οργάνων.

ei3

( Από την επίσκεψη των μαθητών της Ε΄-ΣΤ΄τάξης στη μουσική σχολή. )

0014  0015

(  Το κολλάζ των μουσικών οργάνων. )